Vestacp Kurulumu

Vestacp Kurulumu

Tabii eğer CPANEL gibi bir arayüz yoksa VPS'te zorlanacaksınız çünkü alan adlarınızı manuel olaran Bind vs ile eklemek çok zor.

Bu yüzden VPS inize giriş yaptıktan sonra hemen Vestacp gibi bir panel kurun.

Onun kurulumuda çok basit. burdan görebilirsiniz

Orda dikkat etmeniz gereken CURL kurulumu çünkü o komutı girdiğinizde curl kurulu değilse çalışmaz... Bunun için ise linux kullandıysanız çok basittir bir program kurmak sunucunuza çünkü depodan indirir kurarsınız.

onun için ise

kurulum komutunuz

apt-get install curl

yani apt-get install sabit önüne hangi programı kuracaksanız onu yazıyor enter diyorsunuz

apt-get install nano  (Nano bahsettiğim gibi notepad tarzı bir editör)

Evet Vestacp yi orda Hostname e ip numaranızı yazıp bir email ve şifre belirleyip Generate deyin ve çıkan uzun komutu copy yaapın ve puttyde komut satırınıza sağ tıklayıp yappıştır deyin ve vestacp sizi gerekliolan php, mysql, emait, ftp gibi herşeyi kuracaktır.

ben deneme olarka yaptım ve böyle birkomut verdi

bash vst-install.sh --nginx yes --apache yes --phpfpm no --named yes --remi yes --vsftpd yes --proftpd no --iptables yes --fail2ban yes --quota no --exim yes --dovecot yes --spamassassin yes --clamav yes --softaculous yes --mysql yes --postgresql no --hostname 80.10.103.205 --email This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. --password 12345*

 ardında size ip numaranız önüne :8083 bir adres vercek burdan giriş yapacaksınzı ve domainlerini ekleyip ftp adreslerini mail adreslerini databaselerinizi yöneteceksiniz.

ipnumarniz:8083 yazınca admin çıkacak ve burdan giriş yapacaksınız.

 

gördüğünüz gibi ihtiyacınız olan tüm başlıklar burada..

webden tıklayın ve artı simgesiyle domaininizi ekleyin ve DNS sekmesinden domaininizin önündeki Edit'e tıklayın ve sunucunuz ip numarasını yazın.

ayrıca ftpiçin gene Web sekmesindeyken Advanced Options tan Addiinal FTP yapın ve ana klasör olarak public_html  yazarak şifre ve kullanıcı adınızı belirleyin ftp için.

 


Yazdır