VPS'te temel bilinmesi gerekenler...

VPS sunucu kullanmak diğer paylaşımlı sunuculara göre çok farklıdır arkadaşlar öncelikle bunu biliniz, çünkü üzerinde Cpanel, plesk veya hosting firmasının kendine özgü bir arayüzü gelmez. Dahası üstünde bir işletim sistemi kurulu gelmez onuda siz kurar ve üstüne CPANEL istiyorsanız kendinize CPanel lisansı almanız gerekir ki en az 20 dolardır aylık..  Bu da pek mantıklı değil. Tabi yıllık ve ömür boyu lisanslarda var CPANEL in ama epey bir paradır.

Sonuç olarak, boş işletim siztemsiz bir bilgisayar almak gibidir VPS satın almak.. Önce işletim sistemi kurarsınız sonra içine FTP veya komut satırından kodununuzu download ederek sitelerinizin bulunduğu dizine sitenizi kurarsınız. (ÇOK KORKMAYIN BU DURUMDAN ÖĞRENMESİ KOLAY VE ZEVKLİ BİR ŞEY)

Çünkü kurduğunuz işletim sistemi windows veya ubuntunun grafik arayüzlü hali ve komut satırlı halini kurarsınız ve sunucu uzak bilgisayar olduğu için kendi bilgisayarınzı ile o sunucu arasında bir boru işlevi göre bir yardımcı programla (PUTTY) bağlanıp komut satırından yönetebilirsiniz ancak.. Yani o bilgisayarda bir klasörden diğer bir klasöre dosya kopyalayacaksanız, örneğin ;

cp dosyadi.zip /dizin/dizin1

gibi bir komut girersiniz.

Tabi sıralama olarak, ilk önce daha başka şeylerde var yapmanız gereken... Öncelikle dns ayarı girmeniz gerek sunucuya... yani domaininize kendi mevcut sunucunuzun ip adresi üzerinden dnslerinizi belirleyip girersiniz.. Normalde paylaşımlı hostingde size dns ler verili gider domaşn alığınız yerde dns1 dns2 kısmına girersiniz.Burda ise size dns verilmez dnsini kendiniz belirlersiniz domain isminiz ve ip adresleriniz üzerinden.

Mesala diyelimki VPS sunucu IP numaranız 13.205.223.145 olsun o zaman gider domain aldığınzı yerde DNS girilen yerde özel dns ayarı bölümünden ekle yaparak bu ip adrsni girer sonra ns1.aladıniz.com derseniz tekrar ekle yapar ipyi tekrar girer ns2.alanadiniz.com dersiniz. Bununlada bitmez sunucuda kurduğunuz işletim siteminde bir dns ayarı olmadığı için ya manuel dns yarı yaparsınız yada CPANEL in ücretsizi olan Vestacp gibi paneli sunucunuza komut satırından kurarak ip adresiniz 13.205.223.145:8083 gibi bir adres üretir ve burda admin girişi yaparak domain ekle yapar sonrada orda bu ürettiğiniz dnsleri girersiniz.

Sonuç olarak domaininiz VPS sunucunuza bağlanmış lur ve hazırda boş bir index.html sayfası ile açılır hale gelir.

Bundan sonrası ise yine Vestacp gibi bir panelin içinde ftp adresi ayarlamak ftp girişleri yapıp bilgisayarınızdaki dosyaları atmak ve sitenizi komut satırının yardımıylada kurmak ve yönetmektir.

Buraya kadar çok karışık gibi gelse toplamda 3-5 şeydir. Kafanız karışmasın video derste çekeceğiz ordan da göreceksiniz. Yazının devamında resimlerde olacak...


Yazdır